Jako rodzic wiesz, jak szczęśliwe i spokojne może być Twoje dziecko po dobrym odpoczynku - i jak marudne i niespokojne, gdy jest zmęczone.

A jeśli jest dobrze wypoczęte, również Ty możesz czerpać korzyści: masz więcej czasu na odpoczynek, co sprawia, że czujesz się lepiej zarówno psychicznie, jak również fizycznie.
A to z kolei ma istotny pozytywny wpływ na twoje dziecko (dzieci).

Dlaczego sen jest tak ważny?

- W mózgu noworodka jest wykonywana ciężka praca, a prawidłowy rozwój mózgu wymaga wystarczającej ilości dobrej jakości snu. Liczne badania wykazały, że sen jest ważny dla dojrzewania mózgów niemowląt i utrwalania ich wspomnień. Stwierdzono, że dzieci z bardziej wydajnym snem miały wyższe wyniki poznawcze. Wykazano również, że niemowlęta, które częściej śpią w nocy, mają "łatwiejszy" temperament, są mniej drażliwe i łatwiej się przystosowują do wielu sytuacji.
- Dobry sen w okresie dzieciństwa zmniejsza szansę na ogólne problemy zdrowotne i trudności emocjonalne, takie jak depresja i lęk.
- Podczas snu dziecko śni przez większość czasu. Naukowcy odkryli, że śnienie stymuluje mózg malucha i pomaga mu w jego zdrowym rozwoju.
- Podobnie jak w przypadku dorosłych, dzieci muszą codziennie zasypiać, aby ich organizm działał jak najlepiej. Odpowiedni odpoczynek pomaga dzieciom w fizycznej regeneracji i wzroście; wzmacnia ich układ odpornościowy; pomaga w rozwoju mózgu; pomaga w nauce, pamięci, przetwarzaniu informacji i innych ważnych zadaniach poznawczych - wszystkie ważne powody, aby upewnić się, że maluch jest dobrze wypoczęty!
- Udowodniono, iż dzieci, które śpią zbyt mało mają problemy z koncentracją oraz pamięcią, częściej bywają rozdrażnione i płaczliwe. Starsze dzieci, które nie przesypiają odpowiedniej ilości godzin, częściej mogą odczuwać przygnębienie, złość i mieć trudności z funkcjonowaniem w grupie.

Jaka jest odpowiednia ilość snu dla dziecka?

Zapotrzebowanie na sen dla dzieci różni się w zależności od ich wieku. Wraz z narodzinami dziecka, całkowita ilość snu stopniowo maleje, ale długość nocnego snu wzrasta. Uznaje się, że:

- Niemowlęta w wieku 0-3 miesiące potrzebują 14-17 godzin snu.
- Niemowlęta w wieku 4-11 miesięcy  potrzebują 12-15 godzin snu.
- Dzieci w wieku 1-2 lat   potrzebują 11-14 godzin snu.
- Dzieci w wieku 3-5 lat   potrzebują 10-13 godzin snu.
- Dzieci w wieku 6-13 lat  potrzebują 9-11 godzin snu.

Jak zatem „ulepszyć” sen dziecka?

- Po pierwsze, dbaj o codzienne wieczorne rytuały - kąpiel, opowieść, czytana bajka/ łagodna muzyka - coś, co rozluźnia dziecko i zapowiada w przewidywalny sposób, że nadszedł czas, aby iść spać.
- Zadbaj również o to żeby dziecko nie kładło się spać będąc w napięciu. Powinno być spokojne i wyciszone. Przed snem należy zrezygnować z wszelkiego typu rozpraszaczy (bajek, gier komputerowych, trudnych dla dziecka rozmów np. dotyczących jego niewłaściwego zachowania).
- Dziecko powinno spać w ciszy i ciemności. Im ciemniejszy i bardziej cichy pokój, tym lepszej jakości sen, który osiągnie twoje dziecko. Pokój powinien być dobrze przewietrzony, a panująca tam temperatura wynosić 19-20 st.C.

Sen jest ważny dla każdego człowieka, bez względu na wiek. Sprawia, że jesteś szczęśliwy, zdrowy i inteligentny. Korzyści snu są bardzo odczuwalne w naszym codziennym życiu, od noworodka do dorosłości. Warto więc zadbać o dobry sen całej rodziny!

Ewa Sękowska-Molga (psycholog dzieci i młodzieży) @mama_psycholog_dzieciecy